Biztosan nem mondunk újdonságot neked azzal, hogy számtalan coaching cég található a piacon. Miért kezdtünk mi is ebben az iparágban vállalkozni? Azért, mert az a tapasztalatunk, hogy a coaching és mentoring cégek nagyon magas százaléka ugyanazokat az elcsépelt módszertanokat járja körül és nem reagál a világ változásaira. Hiszen az ember is folyamatosan változik és fejlődik a módszertanoknak le kellene követniük ezeket a változásokat.
Hosszú évek óta foglalkozunk az emberekkel, főként szakmai területeken. Azonban az elmúlt években arra fordítottuk minden energiánkat, hogy olyan szemléletmódokat sajátítsunk el melyek az ember egészére fókuszálnak, tehát az érző lényt is figyelembe veszik a szakember mögött.
Az alábbiakban bemutatjuk Neked, hogy milyen módszertanokat alkalmazunk az YCON-nál.
1. Positive Intelligence
Sokat beszélünk az IQ-ról és az EQ-ról. Míg az IQ az adott pillanatnyi értelmi képességünket határozza meg, addig az EQ az érzelmi intelligenciánkat, a mások iránti empátiánkat hivatott vizsgálni.
A Pozitív Intelligencia tulajdonképp a boldogságra való képességünkkel foglalkozik. Alapítója Shirzad Chamine, a mentális fitness kifejezést használja sokszor. Sportemberként hiszi azt, hogy a sport nem csupán a testet, de a lelket és a mentális erőt is tréningezi. Hozzám kimondottan közel áll ez az analógia.
A módszertan egyik alaptézise az, hogy az tudatunk a múltban kialakult reflexek komplex rendszeréből áll. Azok a védekező mechanizmusok, amelyeket akár gyerekkorunkban felépítettünk, hogy meg tudjunk oldani vagy el tudjunk kerülni bizonyos problémákat, felnőttként már az utunkban állnak a boldoguláshoz vezető úton.
Kutatásai során 10 féle úgynevezett “Önszabotáló” személyiségtípust határoz meg, melyek különböző mértékben, de mind léteznek bennünk.
A Bíró a fő szabotőr, aki szinte mindenkiben létezik: állandóan hibát talál magában, másokban és a helyzetekben. A legtöbb csalódást, haragot, lelkiismeretfurdalást, szégyent és szorongást ő aktiválja.
Az Elkerülő, aki nem képes szembenézni a valósággal.
A Kontrolláló, aki nem tudja elviselni, ha valamire nincs befolyással.
A Hiper Eredménycentrikus, akinek soha nem elég a sikerből.
A Hiper Racionális, aki teljesen elutasítja az érzelmeket.
A Hiper Óvatos, aki mindent veszélyesnek érez.
A Megoldó, aki mindenkinek meg akar felelni.
A Nyugtalan, aki állandóan izgalmat akar generálni.
A Szőrszálhasogató, aki mindenkitől a precíz tökéletességet várja el.
Az Áldozat, aki érzelmi zsarolással próbálja elérni a céljait.
A módszertan lényege, ezeket a negatív karaktereket elhallgattatni, vagy akár eltűntetni különböző új védekező mechanizmusok kialakításával. A védekező mechanizmusok dolga az, hogy a bennünk rejlő Önszabotálók által generált negatív gondolkodást elnyomják és pozitív irányba tereljék a gondolatainkat. Ez jól hangzik leírva, de nem olyan egyszerű, mert a bennünk rejlő negatív karakterek és a védők állandó harcban állnak, tulajdonképp ez a harc alapozza meg a vívódásainkat. Hogy egyezerűbben megérthető és kommunikálható legyen a példa képzeljük el, hogy a gondolatainkban minden nap többször lezajlik a Star Wars összes csatajelenete, csak itt a Sithek az Önszabotálók és a Jedik a Védők.
A Positive Intelligence módszer többek között abban tud segíteni, hogy a nap folyamán bármikor alkalmazható speciális meditációs gyakorlatok segítségével, idővel reflexszerűvé válik a negatív gondolatok pozitívakkal történő felülírása.
A Positive Intelligence módszere megannyi kutatáson alapszik melyeket elsősorban felsővezetőkön alkalmazott az alapító. Jómagam is ehhez a módszertanhoz nyúlok a Mindfulness technikák mellett, amikor azt érzem, hogy az kliensem minden sikere ellenére megtorpant és kicsúszott alóla a talaj, megrögzött gondolkodásmódja és védő mechanizmusai a boldogsága és a jó közérzete közé állnak.
2. Mindfulness
A mindfulness éber jelenlétet jelent. Ebben az állapotban képesek vagyunk igazán a jelenre fókuszálni, annak örömeit megélni és kizárni agyunk folytonos zakatolását, amely a szorongásainkat idézi elő.
A mindfulness módszertant dr. prof. Jon Kabat-Zinn fejlesztette ki 1979-ben, az amerikai Massachusettsi Egyetem kórházának stresszcsökkentési osztályán. Napjainkban is gyakran használják a szenvedélybetegséggel, táplálkozási zavarral vagy szorongásos betegségekkel küzdők esetében. Az Egyesült Királyságban bekerült a NICE (National Institute of Clinical Excellence), a brit állami egészség felügyelet által ajánlott gyógymódok közé visszatérő depresszió kezelésére.
Ezekmellett kiválóan alkalmas a hiperaktív vezetők számára, akik a mindennapi rohanó életünkben néhány gyors gyakorlattal meg tudják találni az egyensúlyt. Ez a szemléletmód és a hozzátartozó gyakorlatok minden ember számára hasznosak, akik úgy érzik, hogy elszalad mellettük az élet és nem tudják annak örömeit valóban átélni.
Számomra ez a módszertan életmentő volt. Hiába halmoztam a sikereket a közérzetem egyre csak romlott és már képtelen voltam az adott siker adta örömöket élvezni. Amióta elsajátítottam a Mindfulnesst, altató nélkül alszom és sokkal kiegyensúlyozottabb az életem. Amikor érzem a szorongás jeleit, néhány perc gyakorlattal gond nélkül magam mögött tudom hagyni azt. Megtanított továbbá arra, hogy nem vállalhatom a felelősséget mindenért és arra, hogy türelemmel és szeretettel kell állnom mások és legfőképp magam felé is, hogy meg tudjam élni az élet örömeit.
3. Brain-Based Coaching and Communication
Ez a coaching módszer agykutatásokkal vizsgálta, hogy milyen módon lehet valakit motiválni arra, hogy egy coach támogatásával magában találja meg azokat a válaszokat amelyek a jövőben leginkább képesek lesznek támogati őt a céljai elérésében.
Ha a múltban ragadunk és a múltban történtek miatt sajnálkozunk és közben nem fókuszálunk célzottan a jövő céljaira, nehéz eredményeket elérni. Ennek a módszertanak az a lényege, hogy a coaching folyamatot a pozitív kommunikáció és a célkitűzések irányába tereli. Az adott témában már 8 találkozás után az ügyfél hatékonyan tud a megvalósításra fókuszálni, legyen szó magánéleti vagy szakmai célokról.
Hasonlóan a Positive Intelligence módszertanához, tudjuk, hogy agyunk bizonyos területei hogyan reagálnak adott helyzetekre és a verbális jelekre. A célzottan megfogalmazott kérdés sorozatokkal amelyeket használunk a pozitív gondolkodás irányába tudjuk terelni az ügyfelet, így valóban képes lesz arra, hogy valós változásokat tudjon elérni.
4. Mindfulness Eating, Életmód változás
Számtalanszor hallhatjuk, hogy valaki szeretne egészségesebb lenni, vagy akár megszabadulni az önérzetét vagy az egészségét károsító súlyfeleslegétől. A mai társadalom leggyakoribb betegségei a helytelen életmódból eredeztethetők. Sok diéta létezik, mégis az emberek többsége állandóan harcban áll a saját testével és az étkezési szokásaival. Ezek a rossz szokások nem egyszer pajzsmirigy és hormon problémákhoz vezetnek. Olykor rövid időre sikerül megszabadulni néhány kilótól, de később szinte mindig visszatérnek az eredeti súlyukhoz, vagy akár plusz felesleget szednek fel. Ez az ördögi kör nagyon gyakori, miközben az ember önbizalma folyamatosan roncsolódik.
A hosszantartó változáshoz stabil motivációra van szükség mely kiépítése komplex de nem lehetetlen feladat. Az ételekkel és a testünkkel kialakult kapcsolatunk megromlott az évek során. Segítség nélkül, régi sémák alapján, rossz diéták sorozatával pedig nem tudjuk újra a jó mederbe terelni.
Ezen a területen is fogjuk az ügyfeleink kezét, hogy a valós és hosszantartó életmódváltásban megtalálhassák újra a saját erejüket.
Felkeltették alkalmazott módszertanaink az érdeklődésed? Vagy csak kérdeznél?
Keress minket bizalommal!